Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Rodzina 500+

Dyskusje o politykach, partiach politycznych i szeroko pojętej polityce.

Rodzina 500+

Postprzez Nebelwerfer » czwartek, 29 paź 2015, 20:38

W końcu wyszedł projekt najsławniejszej obiecanki PAD. https://n-2-14.dcs.redcdn.pl/dcs/o2/tvn ... 9c976b.pdf

Jak na bakszysz dla wyborców i narzędzie do kupowania głosów, to spodziewałem się czegoś bardziej dopracowanego.

1. Jak się okazuje, to nie na każde dziecko jednak, bo jeżeli kogoś los obdarzył jedynakiem, to dochód na głowę nie może przekroczyć 800 zł. Gdyby rodzic przynosił do swojej rodziny 2+1 całe niesamowite 2500, to niestety, takim burżujom i kułakom Pan Prezydent nie da, bo czego tu jeszcze chcieć więcej. Z kolei jak ktoś ma chociaż dwójkę szkrabów, to dochód na głowę może być i 100 000, 5 paczek się należy jak nic. I to nawet w przypadkach, gdy dziecko przebywa za granicą, np. ucząc się w prywatnej szkole.

I tu prawdziwym hiciorem jest zapis, że jeżeli rodzina uzyska dochód, który by unieważniał prawo do tej formy pomocy (1 dziecko i dochód powyżej 800 zł na głowę), to niestety, spadówa. Jeśli więc rodzina dostaje te 5 paczek, to lepiej nie dorabiać nigdzie, ani się zbytnio w pracy nie starać. Podwyżka o 200 zł w pracy to zło, bo unieważnia prawo do 5 stów za frajer :)

2. Totalny cios to rozdz. 2 p.7. Okazuje się, że te 5 stów to nie tak bezwarunkowo, tylko instytucje państwa mają prawo to sobie sprawdzić i w razie gdy uznają, że rodzic "marnotrawi" kasę, moga mu od tej pory wydawać tej kasy mniej, albo od kolejnych miesięcy wydawać mu te 5 stów "w formie rzeczowej". Oczywiście, nie ma tak, że są podane jakieś kryteria, na co tę kasę można wydać, czy można ją oszczedzać żeby uzbierać na coś większego, itd. Nie. Urzędnik może przyjść i powiedzieć, że skoro kasa poszła na drożdżówki, które są niezdrowe, albo na zbyt drogie buty, to od następnego miesiąca równowartość 5 stów może być wydawana w klapkach Kubota, paczkach szpinaku lub beczkach śledzi, które jak można domniemywać, będą kupować i wybierać pracownicy MOPSów, bo pewnie nie mają nic lepszego do roboty.

3. Nie jest to napisane wprost, ale skoro wydatki mają podlegać kontroli, to zapewne rodzic będzie musiał przechowywać paragony (raczej pracownik MOPS nie będzie śledził wszystkich rodziców) za te zakupy z 5 stów. Dla jasności, pewnie najlepiej byłoby kasować osobno zakupy dla dziecka, a osobno dla reszty rodziny. I tu nie ma pewności, czy urzędnik nie będzie oceniał ilości np. kupionego jedzenia, próbował weryfikować, czy aby na pewno mamusia dziecku nie podżerała, albo czy kupno napoju "Zbyszko 3 cytryny" nie jest marnotrawstem państwowych środków. I tak przez 12 miesięcy w roku, przez 18 lat. W takim trybie łatwo się domyślić, że część rodziców wyżej ceni swój komfort psychiczny i godność niż te 5 paczek i oleje ten przywilej. Dlatego Duda mógł w sumie obiecać nawet tysiaka.

4. Ta kasa nie przypada z automatu, tylko trzeba złożyć wniosek (co roku go później ew. odnawiać) i udokumentować. Jest przy tym sporo zabawnych wątków. Ten, który absolutnie rządzi to przepis mówiący o tym, że jeżeli oboje rodziców ma prawo do wychowywania dziecka, to kasę dostanie ten, który pierwszy złoży wniosek.

Pomijając te wszystkie bzdury, zastanawiam się, jaki oficjalnie jest cel tego projektu. Wiadomo, chodziło o nagrodę, Ty mi głos, ja Tobie 6 koła rocznie, oficjalnie niby na dziecko, żeby ludzie nie gadali o korupcji czy coś. No ale tak oficjalnie, jaki jest cel tego czegoś?

- Nie chodzi o wsparcie ubogich rodzin, bo nawet jeśli po opłaceniu czynszu zostaje im <1000 zł na przeżycie miesiąca na 3 osoby, to jest ryzyko, że i tak na głowę mają dochód za wysoki choćby o złotówkę i nie dostaną nic. Z kolei np. Tomasz Lis takie dofinansowanie dostanie.
- Nie chodzi o zachętę do zachodzenia w ciążę, bo te 5 stów to takie niewiele fajniejsze becikowe.
- Nie chodzi o zachętę do płodzenia kolejnych dzieci (doróbmy sobie jedno, to już będziemy mogli na legalu dużo zarabiać i dostaniemy co najmniej 1000 zł miesięcznie), bo patrz wyżej, koszt np. kupienia mieszkania z dodatkowym pokojem raczej jest dużo wyższy i trzeba go pokryć z innej puli środków, tak na wszelki wypadek.
- Nie chodzi o wsparcie rodzin, które są ubogie z powodu wielodzietności. Dla nich prowadzenie quasi-księgowości ze zbieraniem paragonów na każde dziecko osobno i strachem, że urzędnik zaneguje, każe oddać, albo zmniejszy, jest kompletnie bezsensowne.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Rodzina 500+

Postprzez Anke » czwartek, 29 paź 2015, 21:18

to spodziewałem się czegoś bardziej dopracowanego.


Serio? Oni chyba sami wyszli z założenia, że debilnych pomysłów nie warto dopracowywać... Może samotne matki z niepełnosprawnymi dziećmi się na to "załapią", ale wątpię.


to lepiej nie dorabiać nigdzie, ani się zbytnio w pracy nie starać.


Dlatego ten pomysł był debilny. Droga pani Joasia Szczepkowska powinna wziąć i odszczekać to chybione proroctwo, że w Polszy skończył się komunizm...
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Rodzina 500+

Postprzez Nebelwerfer » piątek, 30 paź 2015, 08:55

Anke napisał(a):Serio? Oni chyba sami wyszli z założenia, że debilnych pomysłów nie warto dopracowywać... Może samotne matki z niepełnosprawnymi dziećmi się na to "załapią", ale wątpię.

To też jest ciekawy patent. Na ile czytałem ten projekt, to nie znalazłem info, że jakikolwiek wpływ jest traktowany ulgowo. O każdej zmianie sytuacji materialnej trzeba informować i urzędnik sprawdzi, czy przypadkiem już nie straciłaś uprawnień. No i teraz tak, jak mama samotnie wychowuje niepełnosprawne dziecko i całej kasy na miesiąc ma <1600, to jeszcze się łapie i dostaje na niepełnosprawne dziecko 800 czy 1200 zł. I pytanie konkursowe brzmi, czy wówczas to wzbogacenie nie powoduje, że jest już tak upasiona, że urzędnik musi jej wstrzymać wypłatę tego świadczenia, bo dochód na głowę przekracza 800 zł. Żeby odzyskać uprawnienia, musi sobie sprawić kolejne pacholę, albo wciągnąć do familii jakiegoś bezrobotnego pana.

Dlatego ten pomysł był debilny.

I genialny i debilny. Debilny bo awykonalny, nieopłacalny, niezachęcający do niczego, płacacy bogatym z kasy ubogich, itd. Jakby to miało funkcjonować należycie, to wystarczyło to powiązać z podatkami, np. podwyższyć rodzicom kwotę wolną od opodatkowania o X zł za każde posiadane dziecko. To by było efektywne, ale nie efektowne.

Pińcet złotych do ręki już 4 miesiące po wyborach porusza wyobraźnię, zwłaszcza kiedy nie mówi się na początku, że nie na każde dziecko, nie w każdej rodzinie, a dodatkowo z kontrolami MOPS na karku i prowadzeniem odrębnej buchalterii celowej. W dodatku to jest zgodne z PiSowskim powszechnym oglądem rzeczywistości, gdzie ludziom się wydaje, że Polska ma jakieś nieprzebrane bogactwa, które są "rozkradane", ale w końcu przyjdzie zbawiciel który się tą fortuną z narodem podzieli. Nieefektywne, ale efektowne.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Rodzina 500+

Postprzez Anke » piątek, 30 paź 2015, 09:41

Nebelwerfer napisał(a):Nieefektywne, ale efektowne.Efekciarskie. (Jak to: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... lemem.read).
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Rodzina 500+

Postprzez krzysiek zz » piątek, 30 paź 2015, 11:04

Nie wyczytałem jak do tego ma się ulga podatkowa. W obecnym stanie prawnym nie przysługuje na jedno dziecko po przekroczeniu limitu ale przysługuje rodzicom dwójki dzieci już na każde dziecko.
I tu pytanie? Czy ulga znika czy nie?
Moim zdaniem zarówno jedno i drugie rozwiązanie prowadzić będzie do odchodzenia od udokumentowanych dochodów, by nie przekroczyć limitów.
Pomysł PiS obejmie wszystkich posiadających dzieci, co będzie demotywowało w niektórych sytuacjach do podjęcia pracy lub legalizowania wyższych zarobków - pracodawcy będą zadowoleni - ZUS jak zwykle dostanie 0.
Najciekawsza jest ta kontrola wydatków - jacyś strażnicy konsumpcji ? osiedlowe CBŚ?
PiS wycofać się z tego nie może, bo na tą kiełbasę ludzie czekają i pozwoli im to jakiś czas spokojnie rządzić i zająć się innymi sprawami.
krzysiek zz
użytkownik
 
Posty: 172
Na forum od: 18 lip 2007, 17:51

Re: Rodzina 500+

Postprzez Pyramide » piątek, 30 paź 2015, 11:29

Nebel... dodaj w temacie .... + inne bajery.
Wg mnie ta obiecanka 500 wprowadzi tyle zamieszania że ludziska zwł ci co faktycznie czekają na tą dotację szybko się zorientują że to tania kiełbaska wyborcza.
Czekam na realizacje innych obiecanek.Może,może.
Raczej PiS powinien nie spieszyć się z przyspieszonymi wyborami samorządowymi.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4592
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Rodzina 500+

Postprzez Nebelwerfer » piątek, 30 paź 2015, 13:21

krzysiek zz napisał(a):N
I tu pytanie? Czy ulga znika czy nie?

Do wniosku o 5 paczek trzeba dołączyć PIT za zeszły rok i mnóstwo innych papierów. Tam chyba wysokość tej ulgi nie jest traktowana jak dochód?
Moim zdaniem zarówno jedno i drugie rozwiązanie prowadzić będzie do odchodzenia od udokumentowanych dochodów, by nie przekroczyć limitów.

Tzn. już w tej chwili jest to skrojone tylko dla rodzin wielodzietnych. Familie 2+1 musiałyby być bardzo ubogie, żeby się załapać, bo już 2 pensje minimalne razem dają większy dochód na głowę niż dopuszczony w projekcie. Rodziny 2+>=2 mają luz, choćby zarabiali setki tysięcy miesięcznie.
Pomysł PiS obejmie wszystkich posiadających dzieci, co będzie demotywowało w niektórych sytuacjach do podjęcia pracy lub legalizowania wyższych zarobków - pracodawcy będą zadowoleni - ZUS jak zwykle dostanie 0.

Wielu ludzi zmienia pracę dla stówy, dwóch więcej. Teraz to kompletnie bez sensu, bo co pięć stów to nie jedna, a poza tym jest to pewniejsze niż kasa z wypłaty.
Najciekawsza jest ta kontrola wydatków - jacyś strażnicy konsumpcji ? osiedlowe CBŚ?

No to jest właśnie masakra, że nie ma żadnych wytycznych, jak i na co można tę kasę wydać, czy i jak dokumentować.
Jeśli tego nie nadrobią, to sugeruję, że "kontrolerzy" zyskają dodatkowe źródło dochodu, bo ich przychylna ocena będzie pewnie kosztować jakieś "co łaska". Jeśli nadrobią, to zaraz media pokażą wykluczonych i pokrzywdzonych przez ustawę.

PiS wycofać się z tego nie może, bo na tą kiełbasę ludzie czekają i pozwoli im to jakiś czas spokojnie rządzić i zająć się innymi sprawami.

Oczywiście, że może się wycofać. Już zrobił kilka kroczków, ale w sporych odstępach czasu, więc jeszcze się nie podniosło larum.
Miało być na każde dziecko? Miało. Jest? Nie.
Czy była mowa o jakichś formalnościach, składaniu wniosków, pitów, rozliczeń? Nie. A jak jest?
Była mowa o upierdliwych kontrolach i ocenach urzędniczych? Nie. A jak jest?
Była mowa o tym, że kasa może zostać wstrzymana, np. w przypadku wzbogacenia? Nie.
Czy była mowa o możliwości wydawania 5 stów w formie rzeczowej? Nie. A jest.

Te niby drobne szczególiki powodują, że to jest już kompletnie inne rozwiązanie niż to, jakie proponował PAD. Zmniejszy się już na dzień dobry zasięg tego świadczenia,a kontrolerzy dostaną narzędzia obcinania tego dodatku lub jego anulowania. Pierwsze miesiące działania mogą być tak zniechęcające, że pozostaną przy tym nieliczni, przede wszsytkim wielodzietni, mający dużo wolnego czasu na zbieranie osobno paragonów na każde dziecko, prowadzący zeszyciki z wyliczeniami, na czyje 500 zł został kupiony keczup, a za czyje firanka.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Rodzina 500+

Postprzez Wojtke » niedziela, 1 lis 2015, 14:18

A co w przypadku jeśli tych 500zł nie uda się wydać w miesiącu?:)
Bo np. dziecko jedno roczne, które jest karmione piersią, potrzebuje kilku ubranek, jakiejś grzechotki, i 2 paczek pieluch; 5 stów się tu nie uzbiera.
Kim jest John Galt?
Wojtke
użytkownik
 
Posty: 131
Na forum od: 12 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Rodzina 500+

Postprzez SAMAEL66 » niedziela, 1 lis 2015, 14:55

Wojtke napisał(a):A co w przypadku jeśli tych 500zł nie uda się wydać w miesiącu?:)
Bo np. dziecko jedno roczne, które jest karmione piersią, potrzebuje kilku ubranek, jakiejś grzechotki, i 2 paczek pieluch; 5 stów się tu nie uzbiera.


Chciałbym żebyś miał rację hehe
Niestety nawet w tym okresie (względnego spokoju z dzieckiem o ile jest tylko zdrowe) z uzbieraniem takiej kwoty nie ma problemu. Oczywiście wtedy nie oszczędzasz ale można to zrobić z palcem w ...hehe
Pampersy z serii Care dwie paczki to już 100zł
po ubranka idziesz do Smyka, 70zł za jedną część dwuczęściowego ubranka to idą od tak :) i już masz 200zł spokojnie.
kup tam jakąś zabawkę itp. lub np. buty dla dziecka i już 500zł pękło
a roczniak nie je tylko mleka hehe

wiem że za tą kwotę idzie utrzymać dziecko na dwa miesiące, ale spokojnie są matki które 500zł na dziecko wydają w tydzień więc, to nic trudnego.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Rodzina 500+

Postprzez Wojtke » niedziela, 1 lis 2015, 17:54

Pytam czysto hipotetycznie.
Nie chce wiedzieć kto ile na dziecko wydaje.
Ale sprecyzuje. Dziecko w wieku 0-1 zdrowe, karmione naturalnie, z rodzicami rozsądnie podchodzącymi do rzeczy.
Oczywiście są miesiące gdzie wyda się ponad 500zł, bo trzeba kupić więcej ubranek, jakąś zabawkę, czy urządzenie, cokolwiek. Buty kupuje się 2 pary na sezon, ale to jak już dzieciak chodzi.
Ale są też miesiące gdzie wszystko ładnie się dzieje i toczy i wydaje się tylko na rzeczy niezbędne. Duże mniej niż 500zł.
Co wtedy?
Kim jest John Galt?
Wojtke
użytkownik
 
Posty: 131
Na forum od: 12 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Rodzina 500+

Postprzez Nebelwerfer » poniedziałek, 2 lis 2015, 09:00

Tego właśnie projekt ustawy nie wyjaśnia. Ot, przyjdzie patrol z MOPS i będzie oceniać, czy fajnie wydałeś, czy nie.
Na logikę to najlepiej byłoby założyć subkonto, na nie przyjmować kasę i z niego płacić za wszystko co związane z dzieckiem. Wtedy, jeśli masz na koncie jakieś środki z poprzednich miesięcy, nikt nie powinien uznać, że coś zmarnotrawiłeś.
Oczywiście, nie jestem czepialski i nie wnikam, czy przypadkiem pobieranie podatnikowi z kieszeni 800 zł, żeby dać mu 500 na dziecko samo w sobie nie jest sui generis marnotrawstwem. I dalej, nie chciałbym oceniać, czy dane 100 zł bardziej się należy dzieciom, czy np. górnikom lub ludziom robiącym zakupy dla wojska, służby zdrowia, itd. W każdym razie, jeśli przyjąć że objęte pomocą 6000 zł rocznie będzie co najmniej kilka milionów dzieci, daje to potężny koszt budżetowy. Dla porównania, budżet armii wahał się niedawno w granicach 27-30 mld zł. Czy wrzucanie 5 stów na dziecko rodzinom ubogim (aby broń boże nie chciało im się pracować) i bogatym (aby były jeszcze bogatsze) to istotnie tak ważny cel? Samych dzieci do lat 17 jest w Polsce 7 milionów.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Rodzina 500+

Postprzez krzysiek zz » wtorek, 3 lis 2015, 09:10

Na stronie TVN24 (wiem, wiem niewiarygodna) przedstawione są dodatki dla rodzin wychowujących dzieci w państwach Unii.
PiS jest wyjątkowo hojny, patrząc na dodatki w krajach porównywalnych do Polski np Czechy, Węgry .
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/dodatki-n ... 91316.html
500 zł czyli ok 120 euro to poziom dodatków w krajach starej Unii - pod względem wysokości dodatków dogonimy więc Europę
krzysiek zz
użytkownik
 
Posty: 172
Na forum od: 18 lip 2007, 17:51

Re: Rodzina 500+

Postprzez Grego » wtorek, 3 lis 2015, 09:25

Jeszcze się nowy skład Sejmu ani razu nie zebrał, a Wy już chcecie PiS rozliczać z obiecanek. To samo co z Dudą było. Przed objęciem urzędu już lemingi stękały, ze jeszcze wieku emerytalnego nie przywrócił. Macie wy jeszcze jakieś komórki mózgowe, czy wszystko wam już GWno wyżarło?
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Rodzina 500+

Postprzez Nebelwerfer » wtorek, 3 lis 2015, 10:42

krzysiek zz napisał(a):500 zł czyli ok 120 euro to poziom dodatków w krajach starej Unii - pod względem wysokości dodatków dogonimy więc Europę

Sama wysokość kwoty ma znaczenie drugorzędne, prawdziwie szkodliwy jest sam mechanizm - wpychanie ludziom w ręce kasy z ich podatków (pomniejszonej o koszty obsługi przez armię pracowników państwowych), nasyłanie urzędasów, którzy będą sprawdzać, na co to idzie, oceniać, weryfikować, itd. Na dłuższą metę to również konserwacja bezrobobocia i patologii, ściąganie do kraju ludzi, których główną umiejętnością jest rozmnażanie się, utwardzanie ludzi w przekonaniu, że nie warto szukać dodatkowych źródeł dochodu, itd.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Rodzina 500+

Postprzez krzysiek zz » wtorek, 3 lis 2015, 11:47

Grego napisał(a):Jeszcze się nowy skład Sejmu ani razu nie zebrał, a Wy już chcecie PiS rozliczać z obiecanek. To samo co z Dudą było. Przed objęciem urzędu już lemingi stękały, ze jeszcze wieku emerytalnego nie przywrócił. Macie wy jeszcze jakieś komórki mózgowe, czy wszystko wam już GWno wyżarło?

Wytłumacz sobie nasze zachowanie troską o Polskę (GW nie czytam). Widzę, że sam masz wątpliwości skoro użyłeś słowa "obiecanek"
krzysiek zz
użytkownik
 
Posty: 172
Na forum od: 18 lip 2007, 17:51

Następna strona

Powrót do Kącik polityczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości